A A A A

PIKNIK RODZINNY - URZECZE DIZAJN

Data wydarzenia: 26.05.2024 15:00


PIKNIK RODZINNY - URZECZE DIZAJN na Plaży Romantycznej 26.05

PIKNIK RODZINNY - URZECZE DIZAJN na Plaży Romantycznej

URZECZE DIZAJN to nowoczesna odsłona tradycyjnej imprezy lokalnej - Zielone Świątki na Urzeczu. Podczas wydarzenia, adresowanego do mieszkańców Wawra i okolic prezentujemy oraz propagujemy kulturę związaną z mikroregionem pasa nadwiślańskiego - Urzecze. Pragniemy promować unikalną i regionalną ideę tożsamości Wawra jaką jest Urzecze i rzeka Wisła, obszar ekologicznego bogactwa o znaczeniu nie do przecenienia.

W tym roku na Plaży Romantycznej chcemy pokazać tradycyjne życie i osadnictwo na Urzeczu z przełomu XIX i XX wieku. Przypomnieć o kulturze i tradycjach „modrych Łurzycoków” oraz ich wielkim wpływie na meliorację, budownictwo, transport i sadownictwo. Na ukształtowanie tej odrębnej tożsamości wpłynęła przede wszystkim obecność Wisły i związki z Orylami, Olędrami i rzecznym handlem co przyczyniło się do wytworzenia tej unikatowej wspólnoty regionalnej i specyficznej gospodarki nadrzecznej.

Już po raz trzeci w pełni możemy skorzystać z uroków Plaży Romantycznej, robiąc PIKNIK RODZINNY bogaty programowo z teatrem dla dzieci "Warzywne Show" i licznymi animacjami dla dzieci. Wawerskie Centrum Kultury przygotowało warsztaty plecenia wianków, robienia korali i akcesoriów we wzory urzczańskie, będą również warsztaty tradycyjnego rękodzieła oraz występy artystów ludowych i potańcówka. W strefie smaku znajdą się również tradycyjne potrawy kuchni Urzecza. Zaproszony zespół folklorystyczny „Urzeczeni” z Czerska wykona dla nas m.in. „Mazura”, „Szła dziewczyna kolo Młyna” i „Szota”. 

Hambawenah jest zespołem wokalno-instrumentalnym powstałym w 1996 r. Niemal od początku fascynował ich folklor wodniacki, który od zawsze był wpisany w polski krajobraz. Świadomość tego, że flisactwo współkształtowało naszą historię czyniąc bogaty, różnorodny, ale też i spójny wkład w unikalną kulturę jest nadal głównym motorem napędowym grupy ale też ważnym wyróżnikiem zarówno na polskiej jak i międzynarodowych scenach World Music.

ZAPRASZAMY SERDECZNIE

wstęp wolny / Plaża Romantyczna (ulica Rychnowska)

Wydarzenie wspólorganizowane z Samorządem Województwa Mazowieckiego.