A A A A

Dokumentalny kwiecień w Klubie Filmowym WCK


Dokumentalny Kwiecień w Klubie Filmowym WCK

 

Kwiecień w Klubie Filmowym WCK będzie pod znakiem dokumentu - obejrzymy trzy filmy, których motywem przewodnim jest rzeka oraz spotkamy się ze światowej sławy reżyser Ewą Ewart.
Serdecznie zapraszamy!

 

14.04.2024 (ndz), godz. 18:00
„Rzeka” (2021/2023) reż. Jennifer Peedom
Spektakularny wizualnie film o roli rzek we współczesnym świecie, z narracją czytaną przez Willema Dafoe i muzyką m.in. Radiohead.
Zwiastun: https://www.filmweb.pl/video/Zwiastun/Rzeka+Zwiastun+nr+1+polski-63537  


17.04.24 (śr), godz. 12:30
„Zaginione Urzecze” (2021), reż. Adam Rogala
Opis festiwalowy: Olędrzy to fascynujący innowatorzy, którzy w XVII wieku przybyli z Fryzji i Niderlandów na tereny dzisiejszej warszawskiej Saskiej Kępy. Zręczni melioranci pustek, czyli nadwiślańskich zadrzewionych nieużytków, żyli w urzekającej symbiozie z przyrodą. Dobrzy gospodarze wykorzystywali żyzne mady nanoszone przez Wisłę w czasie powodzi. Tu na ziemiach nazwanych Urzeczem uprawiali pola, które rodziły bogate plony. Smakowite warzywa, owoce, obfite w kłosy zboża. Dzięki nim region stał się spichlerzem Warszawy. Stąd płynął do stolicy budulec: piasek, żwir i kamienie. Mieszkańcy Warszawy i Mazowsza, kiedy słyszą o Urzeczu, reagują niedowierzaniem. Region? kilometry kilka kilometrów od Pałacu Kultury i Nauki? Jak to możliwe, że Olędrzy tak wytrwale znosili powodzie, które często zabierały im całe majątki? Na Urzeczu nie ma już dziś gospodarzy olędrów. Nie spotkasz ich spacerując albo jeżdżąc wzdłuż brzegu Wisły na rowerze. Nie ma już ich wzorcowych gospodarstw ułożonych równolegle do nurtu karmiącej i żywiołowej rzeki. Opuścili je tuż przed ofensywą Armii Czerwonej w 1945 roku. I już nigdy na Urzecze nie wrócili...
Zwiastun: https://youtu.be/zTSv-s8eZ3k?si=hcCj1S_V14Ddml2Y  


21.04.24 (ndz), godz. 16:00
Święto Wawerskiej Wspólnoty i spotkanie z Ewą Ewart + projekcja jej filmu „Do ostatniej kropli”

„Do ostatniej kropli” (2023), reż. Ewa Ewart
Fabuła (Filmweb): Rzeki ucierpiały szczególnie i dziś należą do najbardziej zdegradowanych ekosystemów. Jedną z głównych przyczyn kryzysu wodnego są nieodpowiedzialne i nieprzemyślane działania człowieka. "Do ostatniej kropli" to najnowszy dokument znanej reżyserki i producentki Ewy Ewart, tworzony w koprodukcji z TVN24. Ujawnia globalne koszty i konsekwencje niszczenia przyrody "w imię postępu". To historia o bezsilności i desperacji, ale też o determinacji i nadziei. Opowiada nie tylko o rzekach, ale także o ludziach, którzy starają się ratować rzeki oraz uświadamiać, dlaczego problem jest tak ważny. Poprzez ukazanie walki o czyste i zdrowe rzeki, dokument inspiruje i pokazuje, że my też możemy przyczynić się do rozwiązania tego kryzysu.
Zwiastun: https://youtu.be/35ckNN2zfVg?si=DPvRyBk0nKKP6eYj  

Święto Wawerskiej Wspólnoty to spotkanie społeczności lokalnej – sieciowanie jej członków, wzmacnianie kompetencji osób działających na rzecz Wawra oraz świętowanie bycia razem.
Gościem honorowym będzie reżyser Ewa Ewart – rozmowie z nią będzie towarzyszyła projekcja filmu dokumentalnego „Do ostatniej kropli”.
Wydarzenie jest również zwieńczeniem międzynarodowego projektu Mikropolis, w którym brało udział WCK.

 

NA WSZYSTKIE PROJEKCJE WSTĘP GRATIS - OBOWIĄZUJĄ WEJŚCIÓWKI!