A A A A

Wawerska Syrenka na Paradzie Syrenek w Warszawie / 3.06.2023 / Rondo de Gaulle'a

Data wydarzenia: 03.06.2023 13:00


Wawerska Syrenka na Paradzie Syrenek w Warszawie / 3.06.2023 / Rondo de Gaulle'a
Przyodziana w siatkę maskującą wawerska wiklinowa Syrenka wraz z eksponatami z innych dzielnic weźmie udział w specjalnej Paradzie Syrenek, która 3 czerwca przejdzie Nowym Światem i Krakowskim Przedmieściem. Zapraszamy wszystkich warszawiaków! I nie tylko!
 
3 czerwca (sobota) odbędzie się druga edycja Parady Syrenki, która jest jednym z kluczowych wydarzeń, organizowanych w ramach obchodów Święta Warszawy. Parada przejdzie Nowym Światem i Krakowskim Przedmieściem na Plac Zamkowy, gdzie odbędzie się finałowy koncert.
 
Syrenka powstała z inspiracji Urzędu Dzielnicy Wawer i Wawerskiego Centrum Kultury. Projekt przygotował i zrealizował rok temu Jan Sajdak, absolwent ASP, artysta, scenograf zafascynowany możliwościami, jakie daje materiał wikliny, który tworzy m.in. wielkoformatowe, plenerowe kosze dla ludzi na wzór gniazd. W tym roku chcemy ją przyodziać w symbol niezrównanego oporu naszych ukraińskich sąsiadów - w siatkę maskującą. Niech to będzie naszym aktem solidarności i pamięci.
 
Współczesny kształt dzielnicy Wawer zawdzięczamy jej walorom przyrodniczym i dobremu klimatowi. Sosnowe bory, piaszczyste nadwiślańskie wydmy przypominały wybrzeża Bałtyku i przyciągały kuracjuszy, a następnie turystów zwanych letnikami. Kolejne osiedla powstawały wzdłuż linii kolejowej, zapewniającej dobry kontakt z Warszawą. Wyjątkowy klimat tych terenów podkreślała też architektura. Powstawały tu drewniane, kunsztownie zdobione wille, nazwane przez Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, stałego bywalca naszych letnisk, świdermajerami. Do Wawra przybywali poeci, artyści i słynni aktorzy. Mieszkali tu Żydzi, Niemcy, Rosjanie, czy urzeczańscy olendrzy, którym zawdzięczamy system kanałów. Ślady tej bogatej historii możemy podziwiać do dziś. 
 
Dzielnica Wawer z racji na swoje walory przyrodnicze i krajobrazowe jest miejscem relaksu. Chcemy być jak najbliżej natury, uświadamiać naszych mieszkańców o tym, jak ważna jest świadomość ekologiczna. Stąd też wybór tak naturalnego materiału na Syrenkę, jakim jest właśnie wiklina.
 
W Paradzie za Syrenkami będą szli mieszkańcy miasta oraz przedstawiciele instytucji edukacyjno-kulturalnych z wielu dzielnic, w tym z Wawerskiego Centrum Kultury. Naszą dzielnicę będzie reprezentowała również m.in. Prywatna Szkoła Podstawowa nr 105 im. Astrid Lidgren w Warszawie.
 
Parada Syrenki, 3 czerwca 2023 r., godz. 13:00, Rondo de Gaulle'a.