A A A A

"Świdermajerowie" - spotkanie z Katarzyną Chudyńską-Szuchnik / 15.06.2023 / WCK Międzylesie

Data wydarzenia: 15.06.2023 18:30


Świdermajerowie - spotkanie z Katarzyną Chudyńską-Szuchnik / 15.06.2023 / WCK Międzylesie

Katarzyna Chudyńska-Szuchnik opowie o architekturze Świdermajerów.

Jakób Dietrich, Jan Świech, Stanisław Russek i Izaak Wolfling – czterej budowniczowie podwarszawskich willi i pensjonatów. Ich rodziny, współpracownicy, przyjaciele, potomkowie. Inwestorki i inwestorzy ze stolicy. Przedsiębiorcy budowlani, inżynierowie, architekci. Kobiety prowadzące pensjonaty. Właściciel tartaku. Nielegalni piekarze. Lokatorzy kwaterunkowi.

Świdermajerowie. Łączyły ich letnie tryby. Zostały po nich drewniane domy nanizane na nitkę linii otwockiej. Wczoraj pałace z bajek, dziś często rudery. Stawiane dla zysku, teraz generują wydatki. Od czasu do czasu któryś z nich płonie, bo działka jest cenniejsza bez niego. Nieliczni zapaleńcy próbują je ratować. Wtedy taki wskrzeszony dom zaczyna na nowo opowiadać przeszłość.

Katarzyna Chudyńska-Szuchnik w książce wsłuchuje się w książce „Świdermajerowie” wsłuchuje się zaklęte w architekturze uzdrowiskowej. Bada jej przeszłość i pyta o przyszłość. Tworzy osobisty leksykon drewnianych świdermajerów. Są w nim domy torty, domy duchy, domy ogniska, domy uśpione i domy wskrzeszone, domy skarbonki i domy bezpańskie.

15.06.2023, godz. 18:30, Wawerskie Centrum Kultury, ul. Żegańska 1a. Wstęp wolny.

Zapisz się na wydarzenie na FB:
https://www.facebook.com/events/1364998440948807/ 

Odwiedź fanpejdż WCK na Facebooku i polub nas:
https://www.facebook.com/WawerskieCentrumKultury