A A A A

Metamorfozy czasu i przestrzeni - pokaz eurytmiczny / 30.05.2023 / WCK Międzylesie

Data wydarzenia: 30.05.2023 18:00


Metamorfozy czasu i przestrzeni - pokaz eurytmiczny / 30.05.2023 / WCK Międzylesie

Zespół Lichteurythmie jest profesjonalnym zespołem z siedzibą w Arlesheim-Dornach (Szwajcaria), występującym na całym świecie. Członkowie zespołu pochodzą obecnie z Japonii, Niemiec, Polski, Szwajcarii i Ukrainy.

Eurytmiczny impuls, który zespół niesie w świat, jest ściśle powiązany z kierunkiem w Goetheanum. Nasz repertuar jest bardzo różnorodny, od utworów klasycznych po współczesne, od poważnych do pełnych humoru. Posiadamy program odpowiedni dla każdej grupy wiekowej (również) najmłodszych dzieci.

Eurytmia jest sztuką ruchu, która angażuje całego człowieka, integruje ruch ciała z ruchami, które wyłaniają się z głębi duszy i przez to stwarza harmonijną relację między ciałem a elementem duszno – duchowym. Eurytmia jest formą sztuki, w której słowo mówione i muzyka stają się „widzialne” jako gest i ruch. Instrumentem, dzięki któremu ta forma ruchu może się wyrazić jest ludzkie ciało.

Jako sztuka sceniczna służy eurytmizacji utworów słownych (Lauteurythmie, „widzialna mowa”) lub utworów muzycznych (Toneurythmie, „widzialny dźwięk”). Oparta została na wielostopniowym kodzie czytelnym dla znawców, obejmującym ruch, gest, kolor. Przedstawienie eurytmiczne wymaga określenia formy (czyli choreografii), poprzez którą utwór słowny lub muzyczny wizualizowany jest w przestrzeni. Forma uwzględnia także kostiumy – długie zwiewne szaty i szale w pastelowych barwach, rekwizyty, oświetlenie sceniczne. Przy określaniu formy chodzi o zachowanie ścisłej wierności dziełu i oddanie jego wewnętrznej dynamiki w przestrzeni. Np. wyższe i głośniejsze dźwięki oddawane są przez ruch ku przodowi sceny, zaś niskie i ciche ku tyłowi sceny; rytmowi odpowiada zmienna szybkość kroków. W utworach wielogłosowych poszczególne głosy mogą wizualizować oddzielne grupy wykonawców realizujące różne formy. Określenie formy korzysta z rozległego katalogu gestów, które mogą składać się na szereg wariantów znaczeniowych. Specjalne znaczenie przypisuje się kierunkowi ruchu ciał poszczególnych wykonawców w przestrzeni i trzem zasadniczym postawom (wyprostowana, skurczona, zgięta), które zostają dopełnione przez ruch ramion.

Nieodzownym dopełnieniem inscenizacji eurytmicznych są długie, luźne, barwne szaty tancerzy i welony oraz wielobarwne efekty świetlne. Zgodnie ze wskazówkami Rudolfa Steinera - twórcy eurytmii, oświetlenie stanowi integralny element przedstawienia eurytmicznego.

Przestrzeń sceniczna ma być przekształcana przez światło w taki sposób, aby wywołać wrażenie przestrzeni eterycznej. Przestrzeń ta rozumiana jako przestrzeń pełna siły i dynamiki lub delikatności, subtelności wyrażających siły życiowe człowieka (tkające się uczucia, myśli, wolę).
Niniejszy projekt jest efektem współpracy zespołu "Lichteurythmie" z polskimi artystami: eurytmistki, pianistki i aktorki, recytującej teksty w języku polskim. Projekt służy wzajemnej inspiracji artystów oraz budowaniu świadomości istnienia eurytmii w Polsce.

Program występu znajdziecie Państwo poniżej.

30.05.2023, godz. 18:00. Wawerskie Centrum Kultury, ul. Żegańska 1a, Sala Widowiskowa.
Wstęp wolny. Obowiązują wejściówki.

Pobierz wejściówki:
- on-line - przez system Biletyna - https://wck-wawer.pl/kup-bilet 
- w kasie WCK (pn-pt godz. 9.00-16.00)