A A A A

Wędrówka przez Wawer w poszukiwaniu ostańców modernizmu


Modernizm w architekturze to zjawisko XX wieku, ale jego podwalinami są osiągnięcia techniki i przemysłu połowy XIX wieku, powiązania architektury z budownictwem przemysłowym, a także wykorzystanie nowych materiałów: metalu, szkła i betonu. Architekci stwierdzili, że o pięknie budynku stanowi głównie jego funkcjonalizm.
Louis H. Sullivan, amerykański architekt, nazwany ojcem modernizmu, określił ,,…forma wynika z funkcji,, a sentencja Miesa van der Rohe,, mniej znaczy więcej ,, najlepiej opisuje charakter tej nowoczesnej architektury.
Modernizm, to odwrócenie się od dotychczasowych znanych stylów m.in. minimalizm w zakresie zdobień, stosowanie płaskiego dachu i nowych technologii budowlanych.
Te nowe prądy w architekturze pojawiły się także w Polsce. Najlepszym przykładem jest Gdynia. W Warszawie też powstało wiele obiektów modernistycznych, zarówno przed II wojną jak i po niej. Są również w naszej dzielnicy, Wawrze. To obiekty kolejowe, wille, domy wielorodzinne. Wartościowe ostańce warszawskiego modernizmu.
Realizuję projekt : Wędrówka przez Wawer w poszukiwaniu ostańców modernizmu.
Zwracam się serdecznie do obecnych i byłych mieszkańców naszej dzielnicy o udostępnienie archiwalnych zdjęć, rysunków, projektów, dokumentów dot. budynków murowanych, o cechach modernizmu, które powstały na terenie dzielnicy Wawer
w latach 1918 -1975
Wszelkie informacje proszę przesyłać na adres: wedrowkiprzezwawer@um.warszawa.pl
lub o kontakt telefoniczny 502 168 278
Ponad to informuję, że na stronach internetowych Dzielnicy Wawer, Wawerskiego Centrum Kultury, Wiadomości Sąsiedzkich i innych, został ogłoszony otwarty konkurs fotograficzny na wykonanie zdjęć istniejących obiektów modernizmu na terenie Dzielnicy Wawer.
Otwarty tzn. dla wszystkich, niezależnie profesji, wieku i miejsca zamieszkania.
Liczę, że uczestnikami konkursu będą mieszkańcy nie tylko Wawra, a całej linii otwockiej i Warszawy.
Termin nadsyłania zdjęć (do 5 jednego autora) mija 28 września 2020 roku.

Planowana jest wystawa pokonkursowa i nagrody dla wyróżnionych uczestników konkursu.
Więcej na www.wawer.warszawa.pl
Czekam na odzew, liczę na pomoc w poszukiwaniach, zachęcam do udziału w konkursie.

Andrzej Rukowicz