A A A A

WAWER. TWÓRCZY POTENCJAŁ - wystawa multimedialna

Data wydarzenia: 22.10.2022 17:00


WAWER. TWÓRCZY POTENCJAŁ - wystawa multimedialna / slam poetycki / warsztaty pierwotne dźwięki

WAWER. TWÓRCZY POTENCJAŁ - wystawa multimedialna

Podsumowująca projekt, wystawa multimedialna połączona ze slamem poetyckim i działaniami performatywnymi - pierwotne dźwięki - warsztaty

Slam poetycki - prowadzenie: Magda Walusiak

Pierwotne dźwięki / warsztat - prowadzenie: Kamil Niedziałek MILITO

wstęp wolny / sala widowiskowa

WAWER. TWÓRCZY POTENCJAŁ - to był  cykl wydarzeń artystycznych połączonych z warsztatami, Uczestnicy warsztatów i wydarzeń, dzięki udziałowi w sytuacjach twórczych mogli rozwijać ważną kompetencję jaką jest kreatywność i wejść w role artysty. Nasze działania nazwaliśmy, zgodnie z ich charakterem „Land Art dla klimatu”. Były to działania łączące elementy plastyki, teatru, muzyki, ruchu i poezji, w przestrzeni leśnej, połączone z warsztatami przygotowującymi do udziału w akcjach artystycznych. Uczestnicy mieli możliwość współtworzenia z artystami oryginalnych akcji, nawiązujących tematycznie do ochrony klimatu i sztuki ziemi.

Opis warsztatów które przprowadziliśmy:

Labirynt z luster - warsztaty przygotowujące do udziału w akcji artystycznej dla młodzieży połączone z akcją artystyczną w lesie. Zawieszone formy geometryczne o powierzchni lustra w przestrzeni lasu będą symbolizowały labirynt. Połączenie lasu i labiryntu ma uświadomić uczestnikom jak łatwo można zgubić drogę ale przy zachowaniu czujności można osiągnąć cel i dojść do centrum. Każda droga jest podróżą w głąb siebie. Lustra mogą zmylić nasz kierunek, a jednocześnie możemy odnaleźć siebie w leśnej przestrzeni. Uczestnicy wykorzystując lustra będa mogli też „uzupełniać” poprzez odbicie brakujące, wycięte drzewa; będą mogli zastępować brakujące drzewa własnymi sylwetkami odbitymi w lustrze innych osób. Dzięki takim „zabawom” uświadomią sobie jak wielką wartością są drzewa, jak dużo czasu potrzeba na jego wyrośnięcie i z czym wiąże się ich brak. Po akcji artystycznej uczestnicy będą mogli podczas warsztatów z artystami przygotować własne instalacje związane z ochroną drzew.

Pierwotne dźwięki - warsztaty przygotowujące do udziału w performansie partycypacyjnym i performans to wydarzenie składające się z kilku części - tworzenia instalacji dźwiękowej w lesie, warsztatu śpiewu i ruchu intuicyjnego, tworzenia dużego wspólnego obrazu, na którym dźwięki przedstawimy za pomocą kształtów i kolorów, a na koniec - wyciszającej relaksacji do dawnych instrumentów.

Kokon instalacja - warsztaty polegały na budowaniu formy kokonu oraz poczucia bezpieczeństwa w jego wnętrzu. Kokon to wyobrażenie o naszej zewnętrznej powłoce zbudowanej z różnych leśnych materii i sznurka konopnego izolujący przed niesprzyjającymi warunkami środowiska I świata. Jednocześnie symbol dojrzewania I przekształcania formy jako niezbędne narzędzie w kształtowaniu osobowości i kreatywności. Młodzież uczestnicząca w warsztatach oraz budowaniu instalacji będzie mogła stworzyć swoją, własną, bezpieczną przestrzeń i nadać jej kształt zgodny z ich potrzebami i możliwościami wykonania.

Projekt złożony do Funduszu Edukacji Kulturalnej 2022, otrzymał dotacje celową z środków m.st. Warszawy, 

więcej informacji: itoroniewicz@um.warszawa.pl, eandrearczyk@um.warszawa.pl