A A A A

Międzynarodowy Dzień Teatru - wystawa projektów scenografii Izy Toroniewicz

Data wydarzenia: 27.03.2021 16:00


 

Międzynarodowy Dzień Teatru - wystawa projektów scenografii Izy Toroniewicz

Iza Toroniewicz – scenograf, kostiumograf, animator.
Ukończyła ASP w Warszawie, wydział Wzornictwa Przemysłowego i Katedrę Scenografii w 1998 roku.
Zrealizowała kilkadziesiąt spektakli w teatrach dramatycznych i lalkowych na terenie całego kraju. Między innymi: Teatr Polski w Warszawie, Teatr Studio w Warszawie, Teatr Powszechny w Słowackiego w Krakowie, Teatr Wybrzeże w Gdańsku, Teatr Polski w Bielsku – Białej, Teatr im. W. Horzycy w Toruniu, Teatr Polski w Poznaniu, Teatr Lalka w Warszawie, Teatr Animacji w Poznaniu, Teatr Miniatura w Gdańsku, Teatr Groteska W Krakowie.

Jest laureatką Nagrody na XXIII Opolskich Konfrontacjach Teatralnych - Klasyka Polska oraz Nagrody Ministra Kultury i Sztuki na „Inscenizacje Dzieł Polskich Romantyków” za dyplomową scenografie do spektaklu „Dziady albo młodzi czarodzieje’’ wg. Adama Mickiewicza w Teatrze im. J. Kochanowskiego w Opolu. Otrzymała Laur Dembowskiego, nagrodę honorową bielskiego oddziału ZASP za scenografie do spektaklu „Niebezpieczne Związki’’ Ch. Hampton’a, w Teatrze Polskim w Bielsku Białej.

Od wielu lat współpracuje z Wawerskim Centrum Kultury w Warszawie, w którym realizuje m.in.:
Autorskie warsztaty teatralno – plastyczne „HOP SIUP – scenerie do bajki zrób”, za które otrzymała III Nagrodę Warszawskiego Programu Edukacji Kulturalnej. Warsztaty adresowane są do rodzin od 3 do 103 lat. To teatr w pigułce, w dwie i pół godziny uczestnicy przygotowują spektakl z lalkami i scenografią do wybranych tekstów bajek. Projekt realizowany w Wawerskim Centrum Kultury.
Za autorski projekt „Nasza Planeta Wawer” otrzymała nominację do nagrody Warszawskiego Programu Edukacji Kulturalnej, to artystyczno-teatralne warsztaty dla młodzieży, poruszające tematy ekologiczne i egzystencjalne. Trzecia i czwarta edycja projektu tym razem w związku z obostrzeniami - Covid 19 miała tytuł „Bezpieczna Planeta Wawer”.
Współpracuje przy projekcie „Sobótki artystyczne”.

„W edukacji kulturalnej interesują mnie działania plastyczno - teatralne, które przez swoją interdyscyplinarność dają dużą możliwość rozbudzenia kreatywności i przełamania tremy. W mojej pracy warsztatowej czerpie inspirację ze swojego doświadczenia zawodowego, historii sztuki i literatury”.

Wystawa on line na You Tube od 27 marca