A A A A

Filia Radość zaprasza na rozmowy z filozofem

Data wydarzenia: 24.11.2020 19:00Wawerskie Centrum Kultury Filia Radość zaprasza na rozmowy z filozofem!

Porozmawiajmy z filozofem, bo warto — zawsze warto, a szczególnie w dzisiejszych czasach warto.
Filozofia nie jest hermetyczną abstrakcją dla niezrozumiałych, oderwaniem od życia, ciężką książką napisaną po niemiecku. Filozofia to rozmowa ludzi, którzy są zainteresowani zrozumieniem otaczającego świata. Rozmowa o sprawach całkiem codziennych, znacznie bliższych życiu niż to się wydaje.

Zapraszamy więc na cykl czterech spotkań z dr Piotrem Stankiewiczem!
Pomówimy kolejno o COVID'19, o stoicyzmie, o religii i o etycznych wyzwaniach współczesności.
Do zobaczenia na zoomie!
link do wydarzenia:
https://us02web.zoom.us/j/84122609174?pwd=aThrNytIWFFTUlFvTmhhM1NvYlhxQT09

wtorek 24.11 o godz. 19:00
1. Porozmawiajmy z filozofem o COVID'19, czyli o różnych wymiarach pandemii. Kryzys przez nią wywołany właśnie dlatego jest tak wszechogarniający, że dzieje się na wielu polach naraz. Niesie skutki praktyczne, problemy ekonomiczne, oddźwięki społeczne i rozterki egzystencjalne. I właśnie dlatego potrzeba porozmawiać z filozofem!

wtorek 08.12 o godz. 19:00
2. Porozmawiajmy z filozofem o stoicyzmie — od 2300 lat nauki stoików prowadzą ludzi przez życie, szczególnie w trudnych czasach, a tak naprawdę w każdych czasach. Co nam powiedzą teraz? Czy przesłanie Marka Aureliusza jest dzisiaj aktualne? Jest. Ale pod jakimi warunkami i jakie ono dokładnie jest?

wtorek 15.12 o godz. 19:00
3. Porozmawiajmy z filozofem o religii, to naturalne w okresie przedświątecznym. Czym właściwie jest religia i dlaczego? Po co człowiekowi Bóg, a po co Bogu człowiek? Mówi się, że religia wraca w wielkim stylu. że jest jej więcej wokół nas niż to się śniło ateistycznym filozofom. Ale często żyje ona już w innej postaci niż to się śni tradycjonalistom.

wtorek 12.01 o godz. 19:00
4. Porozmawiajmy z filozofem o etycznych wyzwaniach współczesności, których jest więcej niż chcemy przyznać — od biotechnologii i transhumanizmu, przez digitalizację ludzkiego świata, sprawy klimatu, po postprawdę i meandry dzisiejszej komunikacji.

Dr Piotr Stankiewicz (ur. 1983) jest pisarzem i filozofem, autorem książek o stoicyzmie ("Sztuka życia według stoików", WAB 2014, "Does Happiness Write Blank Pages? On Stoicism and Artistic Creativity", Vernon Press 2019, "Manual of Reformed Stoicism", Vernon Press 2020) i współczesnej Polsce ("21 polskich grzechów głównych", Bellona 2018, "My fajnopolacy" Bellona 2019). Prowadzi bloga Myślnik Stankiewicza i stronę stoicką na Facebooku, pisze do "Przekroju", "Tygodnika Powszechnego", "Papaya Rocks" i innych gazet lub czasopism.