"Wawer i Wola. Nasze historie"
WWW – WAWER, WOLA, WILANÓW,
to tytuł zrealizowanego w 2017 r., partnerskiego projektu trzech dużych instytucji kultury: Wawerskiego Centrum Kultury, Wolskiego Centrum Kultury oraz Centrum Kultury Wilanów. Jego celem była wymiana wiedzy na temat historii miejsc, dawnych mieszkańców i obrzędów z nimi związanych poprzez aktywne, wspólne uczestnictwo w plenerowych imprezach im poświęconych. Działania w ramach projektu były zaproszeniem mieszkańców Warszawy do podróży w czasie, poznania tożsamości dawnych mieszkańców Wawra, Woli i Wilanowa, ich zwyczajów i dorobku, a dla pracowników i współpracowników domów kultury, pretekstem do nawiązania bliższej współpracy.
MIEJSCA WYDARZEŃ I SPOTKAŃ
„Zielone Świątki na Urzeczu” 4 czerwca 2017 r.
Urzecze, to historyczny mikroregion nadwiślański, który obejmuje obszar po obydwu stronach Wisły od Saskiej Kępy po Górę Kalwarię. Impreza plenerowa nawiązująca do tego mikroregionu odbyła się nad Wisłą na terenie dzielnicy Wawer. Wawerskie Centrum Kultury przygotowało z tej okazji liczne warsztaty rękodzieła (ceramiczne, wikliniarskie, haftu, wycinanki) oraz bogaty program sceniczny w wykonaniu zespołów teatralnych i tanecznych, których repertuar tematycznie nawiązywał do tradycji urzeczańskich. Wystąpili m.in.: dziecięcy zespół „Teatralne żywioły”, Zawołany Skład Weselny, Zespół Żywiołak. Wolskie Centrum Kultury zaznaczyło swój udział poprzez: zorganizowanie warsztatów robienia przypinek tworzonych w oparciu o motywy ludowe związane z mikroregionem Urzecza. Centrum Kultury Wilanów uświetniło program sceniczny występem Zespołu Śpiewaczego, działającego od ponad 10 lat „Powsinianie”, specjalizującego się w pieśniach, powstałych na podstawie dawnych, wiejskich przyśpiewek. Było kolorowo i radośnie aż do chwili, kiedy z nieba spadł na nas deszcz, zmuszając uczestników do przeniesienia zabaw i tańców pod dach niewielkiego budynku. Zaczęliśmy na trawie, skończyliśmy na dechach tańcząc do utraty sił.
Dożynki Powsińskie, 27 sierpnia 2017 r.
Centrum Kultury Wilanów zaprosiło nas na wyjątkowe wydarzenie etnograficzne „Powsińskie Dożynki 2017”. Wilanów jest jedyną dzielnicą w Warszawie, która urządza takie święto. Dożynki są dla mieszkańców Warszawy - publiczności miejskiej swoistą lekcją folkloru, który dawniej był zwyczajną treścią życia, a dziś jest powodem do dumy z jedynego i bezpośredniego uczestnictwa w dawnych zwyczajach i obrzędach ludowych. Dożynki to połączenie dwóch światów: obrzędowości i kultywowania tradycji z nowoczesnością i komercjalizacją życia mieszkańców terenów Wilanowa i innych dzielnic. Dla mieszkańców Wawra i Woli była to wyjątkowa okazja do uczestnictwa w wydarzeniu, które przedstawia bogatą spuściznę ludową, zachowaną tradycję i rytuały związane ze świętem plonów. Wydarzenie rozpoczął barwny korowód wychodzący od domu Starosty Dożynek przy ul. Rosochatej i Przyczółkowej a wspólna zabawa toczyła się w plenerach Domu Pracy Twórczej – filii Centrum Kultury Wilanów. Wolskie Centrum Kultury w ramach partnerstwa poprowadziło warsztaty sitodruku a Wawerskie Centrum Kultury zorganizowało warsztaty plecionkarskie z wikliny. Było swojsko, gwarno i barwnie a zapach chleba ze smalcem i ludowe przyśpiewki unosiły się nad całym Wilanowem.
Kercelak, ul. Chłodna, Wola. 16 września 2017 r.
Kercelak przed wojną był największym bazarem stolicy, synonimem sposobu życia, drobnego handlu, jak również niejasnych interesów. Nieistniejący dziś bazar założony został w 1867 roku na placu należącym do Józefa Kercelego. Wolskie Centrum Kultury, nawiązując do dawnej historii miejsca, zorganizowało imprezę plenerową, stanowiącą swoiste święto Woli. Ulica Chłodna na jeden dzień zmieniła się w gwarny jarmark a niepowtarzalny klimat imprezie zapewniła Grupa Rekonstrukcyjna „Warszawiaki”, która stworzyła atmosferę i realia Warszawy z lat trzydziestych. W 2017 r. Wolskie Centrum Kultury w ramach imprezy Kercelak, zorganizowało warsztaty sitodruku, Wawerskie Centrum Kultury warsztaty florystyczne i tworzenia biżuterii. Centrum Kultury Wilanów, w ramach projektu zaprezentowało taneczny zespół międzypokoleniowy „Kuźnia”. Tym razem było miejsko, tańczyliśmy na ulicy wśród wieżowców i modnych restauracji.
Adresaci: dzieci, młodzież, dorosli
Dofinansowanie: Biuro Kultury, Fundusz Animacji