Król nafty- geniusz Ignacy Łukasiewicz
„Król nafty- geniusz Ignacy Łukasiewicz”
Projekt interdyscyplinarny skierowany do dzieci, młodzieży i dorosłych, którego celem jest uczczenie 200. rocznicy urodzin Ignacego Łukasiewicza. Poprzez realizację działań związanych z projektem chcemy przybliżyć jego postać jako człowieka, który był genialnym farmaceutą, wynalazcą, naukowcem oraz społecznikiem, o którym nie możemy zapomnieć.
Projekt jest skierowany do dzieci, młodzieży i dorosłych. Chcemy pokazać jak wielkim dokonaniem na owe czasy było wynalezienie lampy naftowej i jak ten wynalazek wpłynął na życie ludzi. Pragniemy docenić dziedzictwo jakie pozostawił po sobie polski naukowiec Ignacy Łukasiewicz
Działania w ramach projektu:
-
Warsztaty filmu animowanego "Przygoda Ignacego"- VII 2022 r.
Warsztaty skierowane są do dzieci i młodzieży z lokalnej społeczności. Uczestnicy zapoznają się z technikami tworzenia animacji poklatkowej, tj. rysunek, lalki, wycinanki. Następnie pracować będą nad stworzeniem scenariusza i realizacją wspólnej etiudy animowanej o Ignacym Łukasiewiczu. Zwieńczeniem pracy będzie wspólnie nakręcony film- trwały efekt projektu, udostępniany wszystkim zainteresowanym.
-
Ogólnopolski konkurs malarski „Dzięki lampie naftowej…”- IX 2022 r.
Osiągniecia i dokonania Ignacego Łukasiewicza polskiego farmaceuty i przedsiębiorcy, założyciela pierwszej na świecie kopalni ropy naftowej, wynalazcy lampy naftowej, pioniera przemysłu naftowego w Europie, rewolucjonisty i działacza niepodległościowego zachęciły nas do ogłoszenia konkursu malarskiego. Celem jest pobudzenie wyobraźni i przelanie na płótno wizji jakie możliwości dało nam światło lampy naftowe.j Naszym celem jest docenienie dziedzictwa jakie pozostawił po sobie polski naukowiec. Konkurs skierowany jest do dzieci, młodzieży i dorosłych.
-
Projekcja filmu pt. „Łukasiewicz- nafciarz romantyk”- X 2022 r.
Fabularyzowany dokument o twórcy przemysłu naftowego, Ignacym Łukasiewiczu. Film opowiada o jego życiu i działalności wynalazczej, przemysłowej oraz społecznej. Film obejmuje lata 1848-1870, od momentu rozpoczęcia przez Łukasiewicza we Lwowie pracy farmaceuty, do uruchomienia rafinerii w Chorkówce. Produkcja pokazuje Ignacego Łukasiewicza jako bohatera ponadczasowego, powstańca, ale przede wszystkim twórcę przemysłu naftowego na terenach ubogiej Galicji. Dziś nie byłoby najważniejszego przemysłu światowego, gdyby nie geniusz Ignacego Łukasiewicza.
-
Warsztaty edukacyjno- naukowe „Zostań wynalazcą…”- X 2022 r.
Warsztaty skierowane do młodzieży, będą przeprowadzone przez specjalistów z dziedziny chemii. Uczestnicy zapoznają się z osiągnięciami Ignacego Łukasiewicza oraz przeprowadzą doświadczenia. Powyższe działania pozwolą im przekonać się, jak bardzo atrakcyjna i pasjonująca jest nauka. Warsztaty będą miały zasięg lokalny.
-
Gala wręczenia nagród w Ogólnopolskim konkursie malarskim „Dzięki lampie naftowej…”- XI 2022 r.
Na Gali zostaną wręczone nagrody i dyplomy dla laureatów konkursu. Gala ma zasięg ogólnopolski.
-
Wielkoformatowa wystawa „Wielki Łukasiewicz”- XI- XII 2022 r.
Wielkoformatowa wystawa mobilna zawierająca fotografie dawne i aktualne związane z Ignacym Łukasiewiczem, udostępnione przez Fundację Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce. Wystawa będzie znajdowała się w „Galerii na płocie” naszej placówki, będzie dostępna w przestrzeni publicznej oraz wypożyczana do szkół oraz instytucji kultury Warszawy- większe grono odbiorców zapozna się z postacią polskiego wynalazcy i jego osiągnięciami.
Wystawa będzie miała zasięg miejski.
-
Wystawa pokonkursowa „Lampa naftowa inspiruje…”- XI- XII 2022 r.
Mobilna wielkoformatowa wystawa prac laureatów ogólnopolskiego konkursu malarskiego "Dzięki lampie naftowej…” dostępna w przestrzeni publicznej.