A A A A

Dziecięcy Trakt Królewski


Dziecięcy Trakt Królewski

DZIECIĘCY TRAKT KRÓLEWSKI

projekt artystyczno-edukacyjny

realizacja – kwiecień/lipiec 2024

Pomysłodawcy: Andrzej Rukowicz, Ewa Andrearczyk

Operator – Wawerskie Centrum Kultury filia Marysin

Współpraca: SP nr 195, Stowarzyszenie Stacja Muranów, Muzeum Historii Warszawy Odział Korczakianum.

Finansowanie – Urząd Dzielnicy Wawer miasta stołecznego Warszawy

DZIECIĘCY TRAKT KRÓLEWSKI, to wyobrażona przestrzeń do realizacji dziecięcych marzeń i manifestacji, której patronuje Król Maciuś I, bohater książki Janusza Korczaka.
 Pomysł na przebieg trasy „Dziecięcego Traktu Królewskiego”, nie jest przypadkowy i wiąże się z: nazwą ulicy,  istniejącą przy niej od 55 lat, Szkołą Podstawową nr 195 im. Króla Maciusia oraz historią  istnienia Domu sierot „Różyczka”( obecnie teren OSiR Syrenka) na jej końcu. „Dziecięcy Trakt Królewski”, to marzenie o przemianie zwykłej ulicy Króla Maciusia w atrakcyjny dla dzieci i młodzieży trakt pełen atrakcyjnych miejsc do zabawy i aktywnego odpoczynku, odcinek ciągnący się od SP nr 195 aż po Ośrodek Sportu i Rekreacji „Syrenka”. Dziecięcy trakt mógłby stać się , na wzór Traktu Królewskiego w centrum Warszawy, jedną z atrakcji nie tylko dla osiedla czy dzielnicy ale całego miasta. Ta przemiana zwykłej ulicy w magiczna przestrzeń będzie rozłożona na  wiele lat ale chcemy już dziś myśleć o niej jako o czymś wyjątkowym, miejscu gdzie corocznie będą kroczyły pochody dzieci i młodzieży świętując pierwszy dzień wiosny, dzień dziecka czy zakończenie roku szkolnego. Dziecięce pochody zaczynałyby swój marsz od budynku szkoły a kończyły w miejscu gdzie kiedyś mieściła się „Różyczka” Dom Sierot prowadzony przez Janusza Korczaka i Stefanię Wilczyńską.

W tym roku, we współpracy ze Stowarzyszeniem Stacja Muranów i według projektu Sabiny Twardowskiej zrealizowaliśmy mural na budynku Szkoły Podstawowej nr 195 im. Króla Maciusia.Realizacji muralu towarzyszyły warsztaty. dla młodzieży ze SP 195, która miała możliwość  tworzenia szablonów do muralu i jego wykonania na mniejszej ścianie szkoły. Odbyły się warsztaty tworzenia albumów fotograficznych dla rodzin z dziećmi oraz warsztaty tworzenia domków dla lalek.Największym wydarzeniem było świeto otwerające „Dziecięcy Trakt Królewski” połaczone z pochodem dzieci ulicą Króla Maciusia w stronę Ośrodka Sportu i Rekracji „Syrenka”, gdzie dzieci mogły obejrzeć bajkę pt. Ważne sprawy, wziąć udział w warsztatach rękodzieła oraz labiryncie z prawami dziecka. To wielkie święto dzieci, które planujemy powtarzać każdego roku, wzbogacajac je o nowe elementy. Podsumowaniem projektu była wystawa  archiwalnych zdjęć pn. Dzieci „Różyczki” udostępnionych przez Korczakianum (oddział Muzeum Warszawy). Planujemy kontynuację projektu.