A A A A

Planszówki- Antek poleca

Data wydarzenia: 31.05.2021 11:17


Wawerskie Centrum Kultury w każdej filii ma wybór gier planszowych- szczególnie wiele jest ich w Aninie. Na planszówki można było u nas umawiać się ze znajomymi albo przyjść pograć w określone dni. Zanim te dobre czasy wrócą zachęcamy do grania w swoich domach. Wolontariusz Antek poleca najlepsze planszówki na wieczór z rodziną i znajomymi.

1. Wsiąść Do Pociągu (Europa)

Gra polega na wybraniu odpowiedniej strategii tak, aby zrealizować losowo wybrane trasy (kolejowe połączenia między wybranymi miastami), przy jednoczesnym zdobyciu jak największej ilości punktów. Rozgrywka jest wciągająca i za każdym razem daje możliwość obrania innej taktyki. Rzadko się nudzi. Ciekawa plansza cofająca nas do poprzedniego wieku, kolorowe wagoniki, różnorodne karty sprawiają, że gra dodatkowo jest przyjemna dla oka. Walor edukacyjny dla młodszych dzieci w postaci poznania większości miast europejskich. Gra przeznaczona jest dla osób od ok. 8 roku życia i nie przypuszczam, żeby młodsze dzieci dały radę z przyswojeniem zasad. W rozgrywce może brać udział maksymalnie 5 osób i trwa ona około 60 minut.

Jedna z moich ulubionych pozycji planszomaniaka.

2. Splendor

Jeśli chcesz zdobyć sławę, bogactwo i prestiż to stań się renesansowym handlarzem szlachetnymi kamieniami, budując swoje ekonomiczne imperium. To moje ostatnie odkrycie w pandemicznym czasie i muszę przyznać, że od pierwszej rozgrywki wciągnęło mnie bez reszty. Gra zasłużenie zdobyła tytuł Gry Roku 2015. Ma dosyć proste zasady, rozgrywka trwa średnio pół godziny i przeznaczona jest dla osób powyżej 10 roku życia. Co ciekawe gra nie posiada planszy. Znajdziemy tu jedynie karty rozwoju, żetony klejnotów oraz kartoniki arystokratów. Rozgrywkę wygrywa osoba, która jako pierwsza zdobędzie 15 punktów. Zarówno młodsi jak i starsi gracze znajdą w niej doskonałą rozrywkę.

3. Scrabble

Mimo, iż Scrabble nikomu przestawiać nie trzeba, to jedna z moich top 5 gier. Nigdy mi się nie nudzi, bo słowa się nigdy nie kończą. A spór czy dane słowo istnieje w słowniku jest co rozgrywkę tak samo gorący. Jeśli jednak ktoś nie znałby zasad to Scrabble polega na ułożeniu słów z dostępnych literek. Gracze na początku losują 7 klocków, po czym starają się ułożyć z nich wyrazy w rozstawieniu typowej krzyżówki. Rozgrywka kończy się w momencie, gdy skończą się literki. Wygrywa ten z graczy, który zdobędzie największą ilość punktów. Jak widzicie zasady nie mogą być prostsze. Tworzymy słowa. Gra jest przeznaczona dla osób powyżej 10 roku życia (ale Ci ciut młodsi też mogą dawać radę - szczególnie przy podpowiedzi rodziców lub starszego rodzeństwa). Dużo śmiechu. Gra ma dodatkowo walor edukacyjny w postaci rozszerzania zasobu słów. W grze maksymalnie mogą uczestniczyć 4 osoby. Nie wyobrażam sobie domowej biblioteczki bez tej pozycji.

4. Mare BalticuM

Kiedy na dworze ciemno i zimno. Lubię wsiąść na kuter, popłynąć na Bałtyk i zamienić się w poławiacza śledzi, sardynek, szprotek czy bursztynów. Mare BalticuM to rodzinna gra planszowa, w którą mogą zagrać także stosunkowo małe dzieci, albowiem przeznaczona dla osób od ok. 6 roku życia. W grę może zagrać także większa rodzina lub większa grupa - 6 graczy. Głównym bohaterem planszy jest nasz Bałtyk, a gracze zamieniają się w rybaków. Gra ma proste zasady, niemniej jednak wymaga obrania odpowiedniej strategii, bowiem grę może wygrać ten z poławiaczy, który nie złowił najwięcej ryb, a najlepiej je wyładował i sprzedał zdobywając tym samym największą liczbę punktów. Gra jest ładnie wydana. Oprócz planszy zawiera drewniane, kolorowe kutry, żetony oraz plansze graczy. Rozgrywka trwa około 40 minut. Świetna propozycja dla całej rodziny.

5. Abalone

Czas na pojedynek jeden na jeden! Gracze w Abalone ustawiają po 14 czarnych i 14 białych kul na pozycjach startowych. Gra kończy się w momencie, gdy jeden z graczy wypchnie zgodnie z zasadami 6 kul przeciwnika z sześciokątnej planszy na out. Gracze poruszają się kulkami, w taki sposób, w którym więcej przepycha mniej i oto cała logika. Gra jest prosta, ale bardzo przyjemna i z łatwością można w nią grać z młodszym rodzeństwem. Rozgrywka jest również szybka i można obcykać siostrę czy brata w 5 do 10 minut :)

Tekst i fotografie: Antoni Motyliński